Blog » Začínáme s RC modely

RC modely nejsou pouze auta. Člověk má rád přirozeně pohyb, a tak se mohou vyrábět RC modely lodí, vrtulníku či letadel pro všechny nadšence. Vybrat správné RC letadlo není vůbec jednoduché. Svou roli zde hraje daleko více faktorů, než například u RC aut.

RC letadla se ovládají rádiovými signály, které jsou přenášeny vysílačem, stejně jako tomu je u aut či dronů. Cílem je sloučit vysílač i přijímač na stejnou frekvenci a můžeme ovládat letadlo. Jak ale zatáček, zvyšovat či snižovat?

To, co nás, jako začátečníky bude zajímat je směrovka a výškovka - jedny ze základních ovládacích ploch a bude to zřejmě jediná plocha, kterou budeme na jednoduchém letadle pro nováčky ovládat. Směrovka ovládá zatáčení modelu tak, že když se vychýlí doprava, letadlo také doprava zatočí. U letadel pro pokročilé se pak ovládájí křidélka, klapky nebo další funkce.

Stejně, jako tomu je u RC aut, musíme si zvolit typ pohonu. A opět zvolíme elektromotor, jelikož k němu dále nemusíme dokupovat další paliva a pohodlně můžeme jeho baterii dobít kdykoliv doma. Výhodou elektromotoru také je, že je naprosto tichý, hodí se tedy i do uzavřených prostor.

Jak začít s tréninkem ovládání letadla? Téměř každý nový uživatel RC modelů by si měl vyzkoušet simulátor pro počítač. Synchronizuje se s ovladačem a můžete létat bez obavy, že letadlo havaruje. Vyzkoušíte si, co a jak funguje a reaguje a dobře se připravíte na první ostrý let. Jen mějte na paměti, že na počítači se letadlo vybourá a jede dál, ve skutečnosti je to však úplně jiné!

Teď už k samotnému nákupu letadla. Určitě hledejte balení, které obsahuje vše – čili i ovladač, i baterku, motor atd. Takové balení bude označeno značkou RTF. Zde ještě překontrolujte kompatibilitu ovladače v balení se softwarem RC simulátoru.

Teď už jen vše nachytat a hurá do vzduchu. Buďte opatrní a trpělivý. První pády jsou nedílnou součástí, ale trénink dělá mistry!

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 25. 5. 2016. Poslední úprava proběhla 25. 5. 2016.
   Copyright © 1991-2019 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.