Blog » Vrtulník Blade 230S V2 - představení

Blade 230S V2

Novinkou na trhu v oblasti RC akrobatických vrtulníků je Blade 230 S V2. Vychází z jeho předchůdce velmi populárního Blade 230. Jedná se o klasický RC vrtulník se dvěma střídavými motory (hlavní rotor a zadní vrtulka). Vrtulník je dostupný jak ve verzi RTF s vysílačem DXe (mód 1 a 2), tak ve verzi BNF pro majitele vysílačů Spektrum. Hlavní rotor je poháněn výkonným střídavým motorem 3900 ot/min/V, vyrovnávací rotor je osazen střídavým motorem 3600 ot/min/V. Motory v kombinaci s regulátorem poskytují dostatečný výkon i na pokročilou akrobacii.

Blade 230S V2

Zpracování

Zpracování RC modelu vrtulníku je již na první pohled velmi zdařilé, jednoduché a účelné. Model je určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, kteří můžou zkoušet prvky akrobacie. Celá konstrukce byla přizpůsobena těmto požadavkům. Kostra je z tuhého a pevného plastu, ocasní trubka z hliníku. Zadní rotor je osazen střídavým motorem, což ocení hlavně začátečníci. Při vzletu a přistání se totiž často zadní rotor dotkne země, ale na rozdíl od náhonu zadní vrtulky řemenem, nebo kardanem, střídavý motor tolik netrpí. Hlavní rám je vyroben z plastu a díky tomu při havárii nedochází k deformaci celého těla. Plast se zlomí a netvoří další škodu.

Blade 230S V2

Ovládání

Ovládání RC modelu vrtulníku je realizováno prostřednictvím desky cykliky. V tomto modelu je použita nejoblíbenější a nejrozšířenější 120 stupňová deska cykliky. Serva hlavního rotoru jsou umístěna co nejblíže k desce cykliky, aby při akrobacii nebyla táhla moc dlouhá a nedocházelo k jejich deformování. Rotorové listy jsou zářivě oranžové, pro lepší viditelnost.

Blade 230S V2

Ocasní rotor

Vyrovnávací rotor (zadní vrtulka) je poháněn střídavým motorem o výkonu 3600 ot/min/V. Tento systém se používá v menších RC vrtulnících, je vhodný pro začátečníky i pokročilé vrtulníkáře. Velkou výhodou je jeho flexibilita. Při menšímu dotyku vrtulky se zemí nedojde k poškození RC modelu.

Blade 230S V2

Kabinka

Pro Vaši lepší orientaci o poloze RC vrtulníku je Blade 230 S V2 vybaven reflexními oranžovými prvky (kabinka, rotorové listy, zadní vrtulka). Barevný design se opravdu vydařil, RC model je dobře viditelný ve všech světelných podmínkách. Kabinka je klasicky přichycena na trnech procházejícími plastovými průchodkami.

Blade 230S V2

Baterie

Součástí balení ve verzi RTR je LiPo akumulátor 11.1 V 800 mAh s konektor EC3. Letový čas je ovlivněn letovým režimem a otáčkami na hlavním rotoru. Na začátečnický režim lze létat kolem 8 minut. Při plném výkonu RC vrtulníku se letový čas zkracuje na cca 4 minuty.

Blade 230S V2

Elektronika

Co se týká elektroniky, opět byly použity osvědčené komponenty jako jsou digitální serva SPEKTRUM H3050 s kovovými převody. Kovové převody jsou mnohem odolnější a spolehlivější než plastové a při haváriích obvykle nedojde k jejich poškození, ale k přelomení páky serva. Proto se doporučuje dávat na serva cykliky plastové páky. Stabilizace je osvědčená Spektrum AR636A, která je nastavená k plné dokonalosti.

Blade 230S V2

Pokud se rozhodnete zakoupit verzi RTF s vysílačem DXe, stačí jen nabít baterii a můžete jít lítat!

Na obrázku níže je uveden popis vysílače ve vztahu k modelu Blade 230S V2. Podrobný návod k vysílači DXe je přiložen v separátním návodu.

Vysílač
Poznámka: Ve vysílači DXe, který je součástí vrtulníku, jsou z výroby nastaveny veškeré potřebné funkce.
Funkce ovladačů v módech 1 a 2
ABCDEF
Mód 1Křidélka (doleva/doprava) Plyn (nahoru/dolů) Trim plynuTrim křidélekTrim směrovka Trim výskovkySměrovka (doleva/doprava) Výškovka (nahoru/dolů)
Mód 2Křidélka (doleva/doprava Výškovka (nahoru/dolů) Trim výškovkyTrim křidélekTrim směrovka Trim plynuSměrovka (doleva/doprava) Plynu (nahoru/dolů)

Vlastnosti vysílače DXe

  • Univerzální jednoduchý vysílač s bohatými možnostmi programování pomocí počítače
  • Kvalitní provedení křížových ovladačů, 9 kanálů, zaměnitelný mód 1-4
  • Možnost provozu jako mód 0 - tj, vycentrované oba křížové ovladače
  • Velmi nízký proudový odběr umožňuje dlouhý provoz i na nenabíjecí alkalické baterie
  • Napájení pouze 4 AA články
  • Pevná anténa - nehrozí poškození antény při pádu či neopatrné manipulaci
  • Funkce test dosahu, nastavení reverzů bez nutnosti připojení k programátoru
  • Možnosti programování vysílače jsou vedeny v článku Nastavení vysílače Spektrum DXe pomocí PC

Co se týká nastavení pro verzi BNF, v manuálu jsou uvedena doporučená nastavení pro danou vysílačku, která bude ovládat Blade 230 S V2. Samozřejmě že nastavení si lze přizpůsobit vlastním požadavkům.

Blade 230S V2 - nastavení vysílače
Nastavení vysílače pro verzi BNF

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 20. 7. 2018. Poslední úprava proběhla 20. 7. 2018.
   Copyright © 1991-2019 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.