Blog » Velká výstava RC modelů ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti

Ve velkém výstavním sále Slováckého muzea se 7. dubna otevřela vernisáží unikátní výstava RC modelů s podtitulem „Kdo si hraje, ovládá“.

Velká výstava RC modelů ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti - kdo si hraje, ovládá.

Již samotné pojetí se vymyká zavedenému poselství muzeí. „Nezvykle pro muzejní prostředí jde o unikátní a netradiční výstavu, neboť místo muzeálních kousků mohou návštěvníci obdivovat věci převážně zcela nové“, zmiňuje Pavel Portl, autor výstavy.

Myšlenka zrealizovat výstavu RC modelů vznikla koncem roku 2015, kdy došlo k prvnímu jednání Slováckého muzea s firmou ASTRA. Následovalo mnoho návštěv, konzultací jejichž výsledkem byla vizualizace výstavy. Poté se provedl výběr vhodných modelů a celá realizace fyzicky začala v polovině března, kdy se postupně začaly exponáty instalovat do výstavního sálu. A nejen samotné modely, modelovaly se scenérie, velkoplošné fotografie, fantastické přístaviště člunů, americká silnice v duchu „Route 66“ či parádně provedená pouštní scenérie s offroad auty.

Vše proběhlo hladce a 7.dubna v 17 hodin byla výstava slavnostně otevřena vernisáží, na které pozvané hosty přivítal ředitel muzea PhDr. Ivo Frolec a Ing. Ctirad Macháček z firmy ASTRA.

Od 8.dubna je výstava otevřena pro širokou veřejnost a návštěvníci mohou ve velkém sále obdivovat RC modely letadel a vrtulníků, stále populárnější drony, RC modely aut všech měřítek, rychlostní čluny, plachetnice. Výstava je doplněna o expozice nezbytných součástí, díky kterým je možné modely provozovat a které na první pohled bývají skryté, jako například motory, serva, akumulátory. Také se nezapomnělo na vysílače, které slouží k ovládání modelů.

Celkem je vystaveno více jak 100 exponátů, které podávají jasný přehled o tom, jakým směrem se ubírá moderní modelařina. K jak velkým změnám došlo, mohou návštěvníci vidět na dvou letadlech vytvořených před více než 30 lety, a také pláncích a nářadí, jejichž pomocí si modeláři dříve každý kousek uřezal a slepil. „Dnes začít s modelařením, resp. zařadit se do řad modelářů ukazuje tzv. rozsyp stavebnice, tedy to, co se na vás vysype z krabice, když si model donesete domů. Většina vystavených modelů však spadá do kategorie RTF (Ready To Fly – připraveno k létání) nebo RTR (Ready To Run – připraveno k jízdě)“, poukazuje Pavel Portl na jednoznačný fakt, že se vytrácí manuální zručnost, um a kutilství modelářů, ale za to se dostavuje propracovaný design a funkčnost pořizovaných modelů přímo z výroby.

Výstavě vévodí zavěšené RC modely letadel, například velký T-28 Trojan, P-51D Mustang, P47 Thunderbolt, NIGHT Visionaire, Yak 54 a další. Ze soukromé sbírky pana Miloslava Vrágy je vystaven model německého průzkumného dvojplošníku Rumpler s rozpětím křídel 3 m.

Nepřeberná směsice dronů všech velikostí. Od Blade Nano QX po Blade Chroma, Traxxas Aton či Yuneec Q500+ s 4K kamerou.

RC vrtulníky Blade mCX2 pro začátečníky, Blade 130 pro mirně pokročilé i Blade 360 CFX pro zkušené experty. Nikdo rozhodně nepřehlédne 18 kg obří model Mini Cooper Losi v měřítku 1:5 s benzínovým motorem, či nejrychlejší RTR model auta na světě Traxxas XO-1. Na nefalšované americké silnici vévodí sbírka onroad aut Vaterra doprovázená policejním Chevroletem. Speciální expozice návštěvníky zavede do pouště, kde můžou obdivovat terénní speciály, Traxxas Summit, Traxxas E-Revo, nebo Losi Night Crawler nebo Losi LST2 XXL.

Velmi povedené je přístaviště, ve které našly kotviště větší rychlostní čluny Proboat Rockstar, Mystic, Zelos a také Traxxas Spartan.

Celá expozice je oživena edukativními stanovišti, kde je možné mimo estetické a technické detaily vyzkoušet své dovednosti. Prvním stanovištěm je letecký simulátor Phoenix, na kterém je možné vyzkoušet svůj pilotní um. Autodráha SCX potěší hlavně nejmenší návštěvníky. Stupně vítězů slouží k fotografování tváří malých i velkých závodníků na pěkně vyvedené figuríně vítěze velké ceny.

V dětském koutku se budou skládat vlaštovky, vybarvovat tématické obrázky a také objasňovat základní fyzikální rovnice. Návštěvníci mohou naleznout odpověď otázku proč vlastně takové letadlo létá, jak se řídí a jistě mnohem více. Zajímavé nástěnné pexeso prověří bystrost. Tématická videa ze všech oblastí modelů jsou oživením celého programu.

Dotykové počítače na konci expozice zase ověří, jak důkladně si návštěvník výstavu prohlédl. Otázky jsou opravdu zvídavé.

Je prostě co vidět, vyzkoušet a také se něco naučit. Všichni jsou srdečně vítání na návštěvu muzea.

Výstava potrvá do 6. července 2016 a nachází se v Hlavní budově Slováckého muzea, která se nachází ve Smetanových sadech. Vstupné je 60 Kč pro dospělé, děti, studenti a důchodci mají vstup za 40 Kč. Pokud chcete vzít rodinu, pak potěší lákavé vstupné pro 2 dospělé a 1 a více dětí za pouhých 90 Kč. Muzeum je otevřeno denně 9:00–12:00 a 12:30–17:00.

Více informací: www.slovackemuzeum.cz

Na závěr bych chtěl poděkovat týmu Slováckého muzea v Uherském Hradišti za skvělý nápad a profesionální přístup k celému projektu a také celému týmu firmy ASTRA.

Výstavě přeju hodně spokojených návštěvníků

Ctirad Macháček

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 15. 4. 2016. Poslední úprava proběhla 15. 4. 2016.
   Copyright © 1991-2019 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.