Blog » Traxxas - Telemetrie do RC modelů

Traxxas - Telemetrie do RC modelů

Yuneec H520

V následujícím článku je uveden obecný postup pro doplnění telemetrie do RC modelů Traxxas. Zapojení a seznam dílů pro montáž se může u jednotlivých modelů lišit (konkrétní díly pro telemetrii uvádíme u každého modelu v záložce příslušenství).

Aplikace Traxxas Link

Společnost Traxxas pro své modely používá pokročilý a uživatelky přehledný systém Traxxas Link, prostřednictvím kterého můžete sledovat telemetrii v chytrém telefonu a provádět všechna nastavení modelu.

Co budete potřebovat pro spojení modelu s telefonem?

Bluetooth modul
 • RC model auta Traxxas s vysílačem TQi
 • Bluetooth modul (u většiny modelů není obsahem balení)
 • Zdarma si stáhnout aplikaci Traxxas Link do Vašeho chytrého telefonu

Získané funkce:

 • Na modelu lze provádět všechna nastavení (výběr modelu, nastavení kanálů, reversů, koncových bodů, intenzitu elektronické stabilizace TSM, nejnovější aktualizace všech komponentů modelu, paměť pro 30 modelů a další)
 • Možnost zobrazení telemetrie na telefonu (otáčky motoru, rychlost, napětí baterie, teplota, maximální dosažená rychlost, zapínání světel, náklon modelu)

Každý RC model Traxxas má jinou výbavu. Většina modelů není v základu vybavena telemetrickými čidly, které by hodnoty měřily. Bluetooth modul umožňuje pouze zobrazení údajů z čidel. Pro získání telemetrie je tedy nutné model doplnit telemetrickými čidly.

Regulátor VXL-6S

Výjimku tvoří modely s regulátorem VXL-4s, VXL-6s a VXL-8s, které jsou schopny snímat otáčky motoru. U těchto regulátorů stačí pouze koupě Bluetooth modulu a jeho vložení do vysílače TQi, aby jste mohli sledovat otáčky motoru a rychlost modelu auta na Vašem telefonu.

Čidla pro funkci inclinometr, neboli ukazatel náklonu modelu, jsou již v přijímači TRA6533. S jiným typem přijímače funkce není dostupná.

Pro připojení telemetrický čidel je nutné zkontrolovat, že Váš model, respektive přijímač je vybaven pro zapojení telemetrie. Přijímače s možností telemetrie jsou TRA6518 a TRA6533. Přijímače jsou totiž, mimo jednotlivých kanálů, ještě vybaveny konektory pro zapojení telemetrických čidel.

Dva způsoby, jak do modelu doplnit telemetrii (telemetrická čidla):

Regulátor VXL-6S

1. Zapojení telemetrický čidel přímo do přijímače

Do telemetrického přijímače, lze zapojit:

 • Čidlo otáček
  Čidlo bude snímat otáčky hlavního ozubeného kola a na základě převodového poměru a velikosti pneumatik se přepočítá výsledná rychlost modelu. Čidlo se zapojuje do konektoru přijímače s nápisem RPM. Čidlo pracuje na principu Hallovy sondy. To znamená, že na hlavní ozubené kolo je nutné připevnit magnet.

  Montáž:
  Pokud není držák čidla otáček integrován v modelu, pro upevnění čidla nabízíme tuningové kryty převodů s držákem na čidlo. Sonda se následně upevní do toho držáku. Magnet je nutno vložit do držáku, který se přišroubuje na hlavní ozubené kolo.

  Pro montáž budete potřebovat:

  • Čidlo otáček TRA6520
  • Magnet TRA6540 (bývá součástí držák hlavního ozubeného kola)
  • Kryt převodovky s držákem pro čidlo, pokud již není integrován
  • Držák magnetu hlavního ozubeného kola TRA6538, nebo TRA6539 (modely s centrálním diferenciálem)
 • Čidlo teploty a napětí
  Obě čidla jsou spojena a jsou součástí jedné položky. Připojují se do konektoru přijímače s nápisem V/T. Čidlo teploty se zpravidla využívá ke snímání teploty a motoru. Sonda obejme motor a připevní se držákem TRA6535.

  Čidlo napětí slouží po měření napětí pohonného akumulátoru. Pro připojení slouží redukce TRA6541. Nové modely jsou již osazeny ID konektorem a je proto nutné (narozdíl od ukázky ve videu) silový konektor z redukce TRA6541 odcvaknout a volné kabely připájet ke zlaceným kontaktům konektoru na regulátoru.

  Pro montáž budete potřebovat :

Do telemetrických portů na přijímači nikdy nezapojujte serva a regulátor, jinak dojde k poškození přijímače!

2. Využití rozšiřujícího telemetrického modulu

Druhý způsob zapojení telemetrie je prostřednictvím rozšiřujícího modulu TRA6550X, do kterého je možné připojit až 7 telemetrických čidel, včetně velmi přesného GPS čidla pro měření rychlosti. GPS senzor slouží pro měření rychlosti u lodí a také pro velmi přesné měření rychlosti RC aut. Tato varianta je také jedinou požností jak měřit rychlost u modelů s dvourychlostní převodovkou (například oblíbené expediční modely TRX).

Montáž:
Modely jsou buď již vybaveny montážními otvory pro upevnění rozšiřujícího modulu telemetrie, nebo je možné u modelů využít doporučené montážní kity. Rozšiřující modul telemetrie se propojí pomocí přiloženého kabelu s přijímače.

Pro montáž budete potřebovat

 • Rozšiřující modul telemetrie TRA6550X
 • Volitelná čidla:
  • GPS modul TRA6551X
  • Čidlo teploty pro rozšiřují modul TRA6526
  • Čidlo napětí pro rozšiřující modul TRA6527
Držák telefonu

Držák telefonu

Pro bezpečné a pohodlné uchycení telefonu k vysílači doporučujeme koupit držák telefonu TRA6532.

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 21. 8. 2019. Poslední úprava proběhla 21. 8. 2019.
   Copyright © 1991-2020 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšická 2589, Uherský Brod, Česká republika.