Blog » Spektrum Smart - nejjednodušší systém pro RC modely

Spektrum Smart - chytré řešení pro RC modely

Ucelený systém Spektrum SMART revolučně přistupuje ke všem komponentům používaným v RC modelech. Spektrum Smart řeší problémy, které vznikají při provozu dálkově řízených modelů. Nový systém je jednodušší, ale zároveň zkušeným uživatelům poskytuje nejpokročilejší funkce, telemetrii a možnost kompletního nastavení.

Problémy a jejich řešení se Spektrum SMART
Dosavadní problémyŘešení systému SMART
Nabíječe
U běžných nabíječů musíte veškeré parametry nabíjení nastavit sami. Je nutné zadat typ akumulátoru (LiPo, LiFe, Li-ion, NiMH, NiCD,..), počet článků akumulátoru, kapacitu, nabíjecí proud a režim nabíjení. Toto nastavení může být pro začátečníky, či děti velmi složité. Chybně nabíjený akumulátor může být dokonce nebezpečný. SMART nabíječe automaticky rozpoznají, o jaký typ SMART akumulátoru se jedná a veškeré parametry si nastaví automaticky. Nabíjení je velmi jednoduché a hlavně bezpečné. Zkušení uživatelé si samozřejmě nabíjecí parametry můžou manuálně upravit.
Akumulátory:
Nejčastěji používaným typem jsou LiPo akumulátory. V případě, že LiPo akumulátor necháte ve vybitém nebo plně nabitém stavu delší dobu, dochází k jeho degradaci, což se projevuje tím, že se nafoukne. Tento akumulátor ztratil své vlastnosti a je nutné jej vyměnit. Akumulátory Spektrum SMART v sobě obsahují elektroniku, která umožňuje automatické vybití akumulátoru na 60%, což je ideální pro skladování akumulátorů. Funkci lze aktivovat v nabíječi. Ať již akumulátor budete používát či ne, vždy ho po jízdě/letu nabijte. Pokud ho delší čas nebudete používat, nemusíte si s ním dělat starost a on se sám vybije na skladovací napětí.
Regulátory:
Pokud na regulátoru nemáte správně nastavené vypínací napětí, respektive typ akumulátoru, může dojít k podvybití akumulátoru a jeho zničení i po první jízdě. SMART regulátory automaticky a přesně rozpoznají typ připojeného Smart akumulátoru a nedovolí jeho vybití pod bezpečnou hranici.
Běžné regulátory si při zapnutí načtou napětí akumulátoru a podle toho vyhodnotí kolik článků akumulátor má. Jestli do modelu nevložíte akumulátory nabité na 100%, může se stát, že bude elektronikou počet článků špatně vyhodnocen, ochrana proti podvybití se aktivuje pozdě a akumulátor se zničí. Elektronika SMART akumulátoru předává SMART regulátoru přesné informace o napětí každého článku zvlášť. Ochrana proti podvybití se tak aktivuje vždy přesně kdy je potřeba.

Kromě zmíněných výhod, systém Spektrum SMART poskytuje kompletní telemetrii bez nutnosti instalace dalších čidel, kabelů, či telemetrických modulů. Jednotlivé komponenty spolu komunikují přes datový vodič a přenášejí informace až přímo k Vám do vysílače. Systém zapojení a přenos telemetrie je přehledně naznačen v následujícím diagramu.

Spektrum Smart - chytré řešení pro RC modely

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 9. 3. 2020. Poslední úprava proběhla 9. 3. 2020.
   Copyright © 1991-2020 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.