Blog » Elektronický stabilizační systém Spektrum AVC pro RC modely aut

Spektrum AVC logo

Patentovaná technologie Spektrum AVC™ (Active Vehicle Control) díky moderním MEMS senzorům a pokročilých algoritmů vhodně zasahuje do řízení kol a výkonu motoru a tím pomáhá stabilizovat jízdu modelu. Řádově 100x za vteřinu se vyhodnocují změny v natočení či naklonění modelu a vhodnými zásahy do řízení se model stabilizuje ve vybraném směru. Míra elektronické stabilizace je nastavitelná pomocí vysílače, kdykoliv v průběhu jízdy vypnout, zapnout nebo omezit. Systém AVC drží žádaný směr modelu, dosáhnete lepších jízdních časů. Systém AVC můžete nainstalovat do jakéhokoliv modelu včetně spalovacích aut. Podmínkou správné funkce je použití digitálního a dostatečně rychlého a silného serva řízení.

K dispozici jsou dva 4-kanálové přijímače SRS4200 a SRS4210. V režimu AVC jsou funkční pouze dva kanály, pokud režim AVC není aktivován, můžete používat všechny 4 kanály. Rozdíl mezi přijímači je pouze ten, že přijímač SRS4200 je dodáván nakalibrován a spárován v RTR setech.

Přijímače Spektrum s technologií AVC SRS4200 a SRS4210

Heading hold

Heading Hold je funkce, která se snaží držet požadovaný směr modelu bez ohledu na působení vnějších vlivů. Pokud nerovnosti terénu vychýlí model na jednu stranu, přijímač provede takovou korekci, aby se model vrátil do původního směru. Při dlouhých skocích vhodnými zásahy do plynu bude model letět přesně rovně.

Throttle management

Funkce Throttle Management automaticky mění potřebný výkon motoru tak, aby model držel požadovaný směr na všech typech povrchů. Nebude docházet k nadměrnému prokluzu kol, smyku a výsledkem bude plynulejší a maximálně rychlá jízda. Pokud dáte plný plyn a plnou volantu doprava, model plynule udělá zatáčku doprava i na kluzkém povrchu.

Nastavení míry stabilizace

Můžete si nastavit míru, v jaké přijímač zasahuje do řízení. Hodnotu můžete nastavit podle zkušeností, typu terénu a tvaru tratě. Míra stabilizace se nastavuje individuálně pro kanál plynu a kanál řízení. V závislosti na typu Vašeho vysílače se míra stabilizace ovládá různě - viz tabulka níže.

Kompatibilita AVC přijímače SRS4200 / SRS4210 s vysílači Spektrum
VysílačNastavení stabilizace řízeníNastavení stabilizace plynu
DX2E s modulací DSMRPotenciometrem velikosti výchylek řízení
Ostatní dvoukanálové vysílačeSpolečně na pevnou hodnotu 50%
DX3E, DX3S, DX3C, DX3RSpolečně kanálem AUX1
DX4C, DX4S (v>1.2)*, DX4R (v>1.2)*Kanál AUX1Kanál AUX2

* U vysílačů DX4S a DX4R musíte mít verzi firmware alespoň 1.2. Firmware je volně ke stažení po registraci vysílače na stránkách http://www.spektrumrc.com/.

Použití přijímače v modelech

Často kladené dotazy

 1. Je potřeba dokupovat gyra nebo další vybavení?
  Gyra a akcelerometry jsou integrovány do přijímače SRS4200 nebo SRS4210. Není potřeba nic doplňovat.
 2. Je potřeba nějak přijímač kalibrovat?
  Kalibrace spočívá pouze v nastavení koncových výchylek a neutrálu kanálu řízení a plynu. Při změně velikosti výchylek, smyslu výchylek, neutrálu a pod. je potřeba provést novou kalibraci. MEMS senzor se automaticky při každém zapnutí sám zkalibruje a otestuje svoji funkci. Pokud je přijímač již osazen v modelu (např. Hälix, Ford Raptor, ...), pak je přijímač již zkalibrován a připraven k použití.
 3. Mohu technologii AVC používat na závodech?
  Většina oficiálních závodů neumožňuje použití jakéhokoliv stabilizačního systému. Přijímač obsahuje slot pro eliminaci AVC systému a navíc vypnutí AVC je signalizováno LED diodou. Pořadatelé závodů tak mají plnou kontrolu nad tím, zda se AVC systém používá nebo ne.
 4. Které vysílače jsou kompatibilní s AVC přijímači?
  AVC přijímače jsou kompatibilní se všemi aktuálními RC soupravami Spektrum. Pro plnou funkci AVC systému potřebujete 4-kanálový vysílač. U dvoukanálového vysílače DX2E se zisk (míra stabilizace) nastavuje pomocí potenciometru dvojích výchylek. U vícekanálových rádií se nastavuje míra stabilizace pomocí 3. a 4. kanálu.
 5. Koupil jsem model již s AVC přijímačem SRS4200. Mohu tento přijímač použít do jiného modelu?
  Ano, přijímač můžete použít i do jiného modelu. V případě potřeby proveďte novou kalibraci přijímače.
 6. Mohu AVC stabilizaci vypnout?
  Ano, AVC stabilizaci můžete vypnout buď pomocí vysílače nastavením nulového zisku nebo spárováním bez režimu AVC.
 7. Mohu používat jiné značky vysílačů, např. Futaba?
  Ne, přijímač je kompatibilní pouze s vysílači Spektrum.

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 14. 8. 2014. Poslední úprava proběhla 14. 8. 2014.
   Copyright © 1991-2018 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.