Blog » Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Představujeme nový RC model letadla E-flite Turbo Timber s rozpětím 0.7 metrů od značky E-Flite. Dostupný je ve verzi BNF, tedy bez vysílače. Turbo Timber je doslova nabitý funkcemi, těšit se můžete na kompletně ovládané řídící plochy, sloty na křídlech, LED osvětlení a v neposlední řadě na telemetrii. Model je vhodný pro mírně pokročilé a pokročilé piloty.

Obsah balení

Balení obsahuje sestavený RC model letadla E-flite Mikro Turbo Timber s nainstalovaným přijímačem, regulátorem, motorem, servy a LED osvětlením. Sloty na náběžnou hranu křídla. Návod k použití v češtině.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Model lze spárovat s nejméně 6-ti kanálovým vysílačem Spektrum s modulací DSMX (Spektrum DXe, DX6 nebo vyšší).

Pro provoz modelu budete dále potřebovat LiPol akumulátor 7.4 V o kapacitě 250 až 300 mAh a vhodný nabíječ. Model je osazen bateriovým konektorem JST-PH.

Technické parametry
Rozpětí700 mm
Délka483 mm
Letová hmotnost124 g
Elektro pohonBL180 3400Kv
Vrtule3-listá 120 x 70mm
Serva5x Ultra micro 2.3g

Ukázka letu

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Konstrukce – uhlíkové výztuhy

Trup a křídla modelu jsou vyrobeny z lehkého pěnového materiálu (EPS), který je přesně tvarován do formy. Pro větší odolnost při drobných haváriích jsou křídla vyztužena uhlíkovou trubičkou.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Ovládání a vztlakové klapky

Timber má ovladatelné všechny řídící plochy – křidélka, výškovku i směrovku. Spolu se směrovkou je také řízené ostruhové kolo, které umožňuje pohodlné pojíždění po dráze. Zkrácení a zjednodušení startu a přistání poskytují plně funkční klapky.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Přídavné sloty na křídlech

Balení obsahuje přídavné sloty - STOL (Short Take Off and Landing), které se upevní na náběžnou hranu křídel. Přídavní sloty zvyšují vztlak a brání odtržení proudnice vzduchu. To přispívá k bezpečnému letu nízkou rychlostí. Lehká konstrukce, vysoký výkon pohonné jednotky a nadrozměrné vztlakové klapky dostanou model do vzduchu dřív než se nadějete.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Balonová kola

S tímto modelem nemusíte hledat perfektně rovnou ranvej. Díky velkým balonovým pneumatikám se kola neboří do terénu a bezpečně přejedou i menší nerovnosti. Bez obav tak můžete startovat i na ne úplně rovné posečené trávě.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Volitelné plováky

O univerzálnosti modelu svědčí možnost model dovybavit plováky EFLUA1190. Startovat a přistávat můžete jak na souši, tak na vodě a získáte zcela nové zážitky z létání.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Pohonná jednotka

Střídavý motor E-flite BL180 poskytuje tomuto lehkému modelu bohatou porci výkonu. Motor má 3400 ot/min/V a jeho hřídel je osazena 3-listou vrtulí. Takto dimenzovaný pohon zajistí výborné řízení jak bez přídavných slotů, tak s nimi.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Elektronika a LED osvětlení

Model je vybaven působivým LED osvětlením, jež Vám umožní let za šera. Osvětlení také zlepšuje viditelnost modelu a lépe identifikujete je polohu. LED diody navíc blikají jako u skutečného letadla. Diody jsou umístěny na horní i spodní straně trupu, vpředu u vrtule a na koncích křídel.

Pro maximální snížení hmotnosti jsou serva směrovky a výškovky, regulátor i přijímač umístěn na společné desce plošných spojů. Použita jsou přesná lineární serva.

Výhodou lineárních serv je:

  • Nízký proudový odběr
  • Díky absenci mnoha převodů minimální vůle
  • Vysoká přesnost díky dlouhé odporové dráze
Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Telemetrie

Společnost HorizonHobby postupně do všech svých modelů zavádí integrovanou telemetrii. Ani model Turbo Timber není výjimkou a do vysílače je posílán ten nejdůležitější údaj – napětí baterie.

Stabilizační systém AS3X

Účelem stabilizace AS3X je zvýšit letovou stabilitu RC modelů letadel. Technologie AS3X vyhodnocuje řádově 100x za sekundu pozici modelu a tím účinně kompenzuje poryvy větru, turbulence či nedokonalosti modelu. AS3X pracuje na pozadí, nezasahuje Vám do řízení modelu.

Stabilizace AS3X
Princip stabilizace AS3X křidélek - kompenzace otočení doleva
Stabilizace AS3X
Princip stabilizace AS3X křidélek - kompenzace otočení doprava

Systém AS3X pomáhá eliminovat vnější síly, jako je vítr, turbulence, setrvačný moment motoru tak, aby byl váš let plynulejší. Výsledkem je lépe létající RC model. AS3X není to autonomní systém, nezasahuje do pilotních příkazů. Vše, co vidíte, je letadlo, které létá hladce jako po šňůře.

Představení RC modelu letadla Turbo Timber 0.7m

Systém SAFE Select

Systém SAFE automaticky srovná RC model letadla do vodorovného letu, pokud jsou ovladače výškovky, směrovky a křidélek v neutrální pozici. Dále jsou omezeny maximální náklony, pilot nemůže uvést model např. do vývrtky.

Výhody systému SAFE Select:
  • Díky systému SAFE mohou RC modely letadel řídit začátečníci.
  • Systém SAFE jde trvale vypnout a model letadla ovládat tak, jak jste zvyklí. Tato možnost je vhodná pro pokročilé piloty.
  • Systém SAFE lze vypnut a zapnout během letu pomocí volného kanálu vysílače. Tím je usnadněn přechod na plnohodnotné řízení.
  • Nedílnou součástí je stabilizační systém AS3X. AS3X kompenzuje poryvy větru, turbulence, usnadňuje létání ve větrných podmínkách.

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 19. 3. 2020. Poslední úprava proběhla 19. 3. 2020.
   Copyright © 1991-2020 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.