Blog » Představení RC modelu letadla Sport Cub 2

Dovolujeme si představit nový RC model letadla Sport Cub 2 od značky Hobbyzone. Model je primárně určen pro začátečníky, ale i zkušení piloti jej mohou používat pro rekreační létání na menším prostoru. Po doplnění plováků (obj. č. EFLUA1190) můžete vzlétat a přistávat na vodní hladině. Jak samotný název napovídá, jedná se o druhou verzi celosvětového bestselleru mezi malými RC modely letadel.

Technické parametry
Rozpětí616 mm
Délka415 mm
Letová hmotnost57 g
MotorStejnosměrný s převodovkou
BaterieLiPo 3,7V 150mAh

Model je prodáván tradičně ve 2 verzích – RTF a BNF Basic. Verze RTF (obj. č HBZ44000) obsahuje vše potřebné, verze BNF Basic (obj. č. HBZ44500) obsahuje pouze samotný RC model letadla.

Obsah balení RFT verze
Obsah balení RFT verze RC modelu letadla Sport Cub 2
VerzeRTFBNF Basic
ModelAnoAno
Vysílač MLP6AnoNe
LiPo akumulátorAnoNe
NabíječAnoNe
AA baterieAnoNe

Konstrukce modelu

Model je vytvořen z odolného pěnového materiálu vypěněného do formy. Technologie vypěnění do formy umožňuje vytvořit přesné jednotlivé díly s hladkým povrchem. Pokud se Vám podaří model rozbít, můžete jednotlivé části slepit vteřinovým lepidlem na pěnové hmoty. Pokud je nějaký díl neopravitelný, můžete jej vyměnit za nový - k dispozici jsou veškeré náhradní díly - křídlo, trup, ocasní plochy, motor, serva, vrtule a podobně.

Klíčové prvky konstrukce jsou vyztuženy uhlíkovými výztuhami.

Uhlíková výztuha v křídle
Uhlíková výztuha v křídle

Nová řídicí jednotka

Častým a rovněž zcela oprávněným požadavkem provozovatelů RC modelů letadel je mít přehled o napájecím napětí baterie v modelu. Můžete tak předejít připojení nedostatečně nabitého akumulátoru. Vývojáři společnosti Horizon Hobby proto postupně do RC modelů letadel instalují přijímače či řídicí jednotky umožňující přenos telemetrie zpět do vysílače.

RC model letadla Sport Cub V2 tedy poskytuje informaci o napájecím napětí. Informace se zobrazí podle toho, jaký RC vysílač používáte:

 • RC vysílač Spektrum MLP6 V2: Napětí se zobrazuje ve třech úrovních pomocí vícebarevné LED ve vysílači (zelená, oranžová, červená).
 • Programovatelné RC vysílače Spektrum: Napětí se zobrazuje v části RX Voltage nebo u novějších vysílačů v menu ESC Status. Před letem si můžete zkontrolovat, zda jste do modelu zapojili nabitou baterii. Dále si můžete nastavit alarm na pokles napětí pod určitou hranici.
Zobrazení napájecího napětí baterie v menu ESC Status
RC vysílače Spektrum MLP6 V2 zobrazují napájecí napětí prostřednictvím barevné LED ve třech úrovních
Zobrazení napájecího napětí baterie v menu ESC Status
Programovatelné vysílače Spektrum zobrazují napájecí napětí baterie v menu ESC Status. U starších vysílačů (DX8 G1, DX7S) je hodnota zobrazena v menu RX Voltage.

Přesná lineární serva

Model má řízenu výškovku, směrovku a obě křidélka lineárními servy. Pohyb lineárních serv zajišťuje šroubovice, pozice jezdce je snímána na odporové dráze, která je nanesena na plošném spoji. Na plošném spoji je rovněž veškerá řídicí elektronika. Servo je řízeno standardními PWM pulzy.

Výhodou lineárních serv je:

 • Nízký proudový odběr
 • Díky absenci mnoha převodů minimální vůle
 • Vysoká přesnost díky dlouhé odporové dráze (odporová dráha je stejně dlouhá jako rozsah pohybu jezdce)
Přesná lineární serva
Přesné lineární serva v křídle ovládající křidélko

Nový vysílač MLP6DSM

Model ve verzi RTF obsahuje nový RC vysílače Spektrum MLP6DSM. Vysílač vypadá stejně jako starší verze, uvnitř vysílače je ale zbrusu nová elektronika. Pokud je vysílač spárován s RC modelem letadla Sport Cub 2, LED dioda na vysílači zobrazuje úroveň napětí baterie v modelu

 • Svítí zelená – baterie je nabita (napětí nad 3.7 V).
 • Svítí žlutá – baterie je nabitá částečně (napětí mezi 3.3 - 3.7 V).
 • Svítí červená – baterie je vybita (napětí pod 3.3 V).

Ostatní ovládací prvky vysílače zůstaly zachovány. Vysílač disponuje funkcí dvojích výchylek, dvojí výchylky se zapínají stiskem pravého ovladače. Vysílač má zkrácený dosah (přibližně 300 m), což je pro menší modely zcela dostatečné.

RC vysílač je dodáván s ovladačem plynu na levé ruce - toto uspořádání je pro začátečníky výhodnější. Pokud preferujete mít ovladač plynu na pravé ruce, doporučujeme použít jiný vysílač, např. Spektrum DXe nebo programovatelné vysílače Spektrum DX6e, Spetrum DX6 a vyšší, Spetrum iX12 a vyšší.

RC vysílač Spektrum MLP6DSM V2 - horní pohled
RC vysílač Spektrum MLP6DSM V2 - zadní pohled
RC vysílač Spektrum MLP6DSM V2 - zadní pohled
RC vysílač Spektrum MLP6DSM V2 - zadní pohled

Pohodlné nabíjení USB nabíječem

Součástí balení modelu ve verzi RTF je USB nabíječ, který umožňuje nabít přiložený LiPo akumulátor 3.7 V 150 mAh asi za 35 – 40 minut. Nabíjecí proud je 300 mA. Nabíječ můžete napájet ze síťových adaptérů, power bank či počítačového USB portu.

Pokud preferujete současně nabíjet více akumulátorů, doporučujeme použít nabíječ Spektrum pro mikro akumulátory.

USB nabíječ na pohonnou baterii
USB nabíječ na pohonnou baterii

Letové režimy pro výuku pilotáže

Aby mohli tento RC model letadla provozovat i začátečníci, Hobbyzone Sport Cub 2 podporuje tyto 3 letové režimy:

 1. Začátečník má omezen náklon výškovkou a křidélky, při puštění pák do neutrálu se model ustálí ve vodorovné poloze, otáčky motoru jsou regulovány podle stoupání nebo klesání. Je možné využít i elektronické asistence při startu a přistání.
 2. Mírně pokročilý má povoleny větší náklony, nedojde stále k převrácení na záda ani k pádu. Letové polohy mají omezení cca na 60° náklonu. Je zde již větší volnost řízení a jsou prováděny minimální korekce letu.
 3. Pokročilý má řízení zcela volné bez omezení letových poloh. Můžete létat na zádech a provádět akrobatické manévry.
Režim začátečník
Režim začátečník
Režim - mírně pokročilý
Režim mírně pokročilý
Režim - pokročilý
Režim pokročilý

V každém letovém režimu můžete aktivovat funkci Panika, která automaticky uvede model do stabilní letové polohy (je nutné pouze přiměřeně přidat plyn, pokud je potřeba).

Závěr

RC model letadla Hobbyzone Sport Cub 2 je díky své koncepce určen pro začátečníky, ale určitě nezklame i pokročilé piloty. Řízení modelu je plnohodnotné, ovládané prvky jsou směrovka, výškovka, křidélka a motor. Samozřejmostí je kompletní nabídka náhradních dílů.

Díky třem progresivním letovým režimům umožňuje začátečníkům postupně poznat řízení RC modelů letadel. Pokud se ocitnete v nesnázích, funkce Panika uvede model do horizontálního letu.

RC model letadla Hobbyzone Sport Cub je u nás dispozici za 4 399 Kč / 171,80 € vč. DPH.

Článek je zařazen do následujicích kategorií:

Článek byl vytvořen 16. 3. 2020. Poslední úprava proběhla 16. 3. 2020.
   Copyright © 1991-2020 Astra, spol. s r. o. - Modelářský velkoobchod. Prakšičká 2589, Uherský Brod, Česká republika.